Savaş Mahallesi, Ziya Gökalp Caddesi, No: 57B İskenderun, Hatay
Bizi Arayın 541 589 3675
Aromaterapi

Aromaterapi Masajı; soft bir masaj türü olmakla birlikte kişiye özel aroma yağlar ile yapılan bir masaj türüdür. Kişinin stresini kaldırmakla birlikte, kas gruplarını dinlendiren bir özelliği vardır. 45 dakika süreyle yapılır. Bu masajda dikkat edilen, temponun düşük ve hareketlerin şiddetinin hafif olmasıdır. Rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendirici bir özelliğe sahip bir masajdır. Aromaterapide bitkisel öz yağlar kişinin güzelliği, duygusal ve ruhsal sağlığı vücuda çeşitli yöntemler ile uygulanır. Aromaterapi, tamamlayıcı tıp sisteminde kabul gören doğal tedavi yöntemi olarak tanımlanır.

Aromaterapi yönteminde kullanılan aromatik yağların ortalama 5000 yıllık geçmişe sahip olan eski Mısır, Çin ve Hint uygarlıkları tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Romalılar banyo sonrası güzel kokma ve rahatlama amacı ile masaj tekniklerini kullanmışlardır. Aromatik yağlar, solunum yolu ve deri emilimi ile iki farklı şekilde insan vücudunda etkisini gösterir. Hava ile yayılan koku molekülleri burnun üst katmanlarındaki kokuya hassas bölgede elektriksel uyarılara dönüşerek beynin hafıza ve duygu işlevlerinden sorumlu bölgelerine ulaşır. Aromaterapide kullanılan yöntemlerden birisi de mekânın kokulandırılmasıdır.

Deri, vücudun sağlam ve koruyucu dış örtüsüdür ve duyusal açıdan çok önemli bir sistemdir. Esansiyel bir yağ masaj ile birlikte deriye uygulandığında, bu yağlar deri içindeki gözeneklerden yavaş yavaş emilerek kılcal damarlara geçer. Bu emilim genellikle 1 dakika içinde başlar ve 12 saate kadar tamamlanır. Esansiyel yağlar, cilt yolundan emilerek alt katmanlara ve dolaşım sistemine ulaşır, vücudun bir bölgesi bu yağlar ile masaj yapıldığında özellikle kan damarları ile beslenen sinirler aracılığı ile tüm vücutta etkisini gösterir.